O wpływie mody na środowisko naturalne mówi się dzisiaj coraz częściej. Produkcja bazująca na wykorzystywaniu znacznych zasobów, ale również szybko zmieniające się trendy zachęcające do kupowania coraz to nowych ubrań, butów i dodatków powodują, że to, co nosimy, ma niebagatelny wpływ na planetę.

Jak moda wpływa na środowisko?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że moda przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego trudnymi w recyklingu surowcami. Co więcej, powoduje ona powstanie znacznego śladu węglowego, ponieważ większość produktów szyta jest w krajach azjatyckich. Oczywiście, pojawia się tutaj jeszcze jedna kwestia, czyli etyki, ponieważ pracownicy szwalni często wykonują swoje obowiązki w trudnych warunkach i otrzymują za nie bardzo niskie płace.

Stąd coraz większym zainteresowaniem cieszy się zrównoważona moda, która kładzie nacisk na odpowiedzialność producentów i konsumentów. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest zrównoważona moda?

Zrównoważona moda, czyli sustainable fashion jest ruchem, który dąży do wprowadzenia zmian w przemyśle modowym, aby wspierać ekologię i sprawiedliwość społeczną.

Ruch promuje produkcję odzieży na bazie surowców naturalnych, pozyskiwanych z ekologicznych plantacji, ale również wykorzystywanie surowców recyklingowych, na przykład poliestru, wełny.

Duże znaczenie ma lokalność produkcji, co wspomaga rodzime biznesy, a także nie powoduje zwiększenia zanieczyszczenia środowiska na skutek transportu przez cały glob. Ważne są też warunki pracy, dlatego firmy wspierające zrównoważoną modę dbają o to, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki zgodnie z normami bezpieczeństwa.

Oczywiście, warto też wskazać, że istotne są same zachowania konsumentów. Kupowanie tylko potrzebnych produktów lepszej jakości i korzystanie z nich na lata, wybieranie odzieży z materiałów naturalnych i łatwych do recyklingu, inicjatywy jak wymiana odzieży – to tylko parę przykładów, które wpisują się także w popularny trend zero-waste.

Zalety i wady zrównoważonej mody

Zrównoważona moda ma zarówno określone zalety, jak i wady, o których warto wiedzieć przed podjęciem swojej decyzji zakupowej.

Zalety zrównoważonej mody:

– dba o środowisko naturalne

– kładzie nacisk na wysoką jakość produktów

– wykorzystuje naturalne i recyklingowe materiały

– wspiera sprawiedliwość społeczną

– pomaga w rozwoju lokalnych biznesów

Wady zrównoważonej mody:

– produkty mają wyższą cenę

– nadal dość mały asortyment

Gdzie kupować odzież przyjazną dla środowiska?

Dzisiaj zrównoważona moda jest wspierana przez coraz więcej marek – zarówno niewielkie firmy działające lokalnie, jak i globalne korporacje odzieżowe. Warto szukać produktów oznaczanych jako organiczne, ekologiczne, sustainable.

Nie trzeba też wydawać sporej sumy, by ubierać się ekologicznie i etycznie. Aby kupić jeansy z organicznej bawełny, nie jest potrzebny kredyt gotówkowy online. Warto sprawdzać różne oferty, polować na promocje lub po prostu pomyśleć o zakupieniu ubrań z drugiej ręki.

Dla przyszłości planety każda decyzja ma znaczenie – także ta podejmowana podczas wyboru ubrań, butów czy torebki!