Chcąc dowiedzieć się, czy wszystko jest w porządku z naszą wagą i stanem zdrowia, natrafiamy w Internecie na tzw. kalkulator BMI. Jest to przelicznik który informuje nas o tym, czy mamy nadwagę, niedowagę lub czy nasza waga jest w normie. Czym dokładnie jest BMI i jak można go obliczyć?
Co to jest BMI?
BMI, z angielskiego Body Mass Index, oznacza indeks masy ciała. Przelicznik ten pozwala sprawdzić, czy nasza waga jest proporcjonalna do naszego wzrostu. Innymi słowy, BMI przelicza ilość tłuszczu w organizmie. W obliczaniu BMI ważna jest nasz wzrost, ponieważ w zależności od niego, osoby o różnym wzroście ważące tyle samo kilogramów niekoniecznie będą w miały wagę w normie. BMI odnosi się jedynie do osób dorosłych. Nie podaje natomiast wyników dla dzieci oraz kobiet w ciąży.
Jak obliczyć BMI? – wyniki
Nasze BMI obliczamy, dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost metrach podniesiony do kwadratu. Wynik sprawdzamy w podanych w Internecie tabelach. Norma jest w granicach 18,5-24,9, niedowaga występuje poniżej 18,5, przedział 29,9 to nadwaga, a wynik powyżej 30,0 to otyłość.
Można wyróżnić 3 stopnie otyłości. Przedział 30,0-34,9 to otyłość I stopnia, 35,0-39,9 to otyłość II stopnia, a od wartości 40 zaczynami mieć do czynienia z otyłością III stopnia. Wszystkie stadia otyłości powinny być konsultowane z lekarzem.
Nieprawidłowe BMI – kiedy mieć powody do obaw?
Kalkulator BMI podaje tylko przybliżone wartości, nie są to jednak sztywne przedziały. Obliczenie BMI pozwala przyjrzeć się, czy mamy problem z wagą i skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem. Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić? Wtedy, kiedy oprócz wizualnych aspektów zauważamy u siebie symptomy, takie jak apatia, zaburzenia oddychania i krążenia i problemy z miesiączkowaniem.
Pamiętajmy, iż to, że wskaźnik BMI wyszedł nam w normie nie musi oznaczać, że jesteśmy zdrowi. Często osoby z lekką nadwagą są bardziej zdrowe i żyją dłużej od osób, których BMI jest w normie. Proporcja wagi do wzrostu nie może być jedynym wskaźnikiem naszego stanu zdrowia.
Najnowsze komentarze