Woda alkaliczna, czyli żywa woda to taka, która posiada zasadowe pH. Bardzo dużo się mówi o zdrowotnych właściwościach tej wody, a niektórzy uważają, że może opóźniać procesy starzenia, regulować poziom pH organizmu i zapobiegać chorobom przewlekłym, takim jak rak. Ale czym właściwie jest woda alkaliczna? To, że woda jest zasadowa odnosi się do jej poziomu pH i można to wytłumaczyć na prostym przykładzie: coś o pH 1 jest bardzo kwaśne, a coś o pH 13 bardzo zasadowe. Żywa woda ma ma wyższy poziom pH niż zwykła woda pitna. Z tego powodu niektórzy zwolennicy uważają, że może ona zneutralizować kwas w organizmie.

Jak powstaje woda żywa?

Proces wytwarzania wody alkalicznej obejmuje filtrowanie wody pitnej w celu usunięcia wybranych cząstek, a następnie oczyszczanie przefiltrowanej wody. Wybrane minerały alkaliczne są dodawane do oczyszczonej wody, a otrzymana woda zmineralizowana jest następnie elektrolizowana w celu wytworzenia strumieni wody kwaśnej i wody alkalicznej. Zwolennicy przekonują, że właściwości wody żywej niosą za sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu. Niektóre z jej zalet to:

  • zawartość antyoksydantów,

  • oczyszczanie organizmu z toksyn,

  • powoduje lepszy wzrost roślin,

  • niszczy komórki nowotworowe,

  • wspomaga pracę układu krążenia,

  • przeciwdziała depresji,

  • zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę u chorych na cukrzycę.

Wpływ wody żywej na zdrowie

Woda alkaliczna ostatnich latach zyskuje na popularności ze względu na przekonanie, że może korzystnie wpływać na zdrowie. Istnieją pewne badania, dotyczące wpływu spożycia wody żywej na kości. Mówią one o tym, że stare komórki kostne są rozkładane i zastępowane nowymi. Ten proces to resorpcja. Autorzy tych badań wskazują, że alkaliczna woda mineralna bogata w wodorowęglany i wapń zmniejszyła resorpcję kości bardziej, niż kwaśna woda mineralna bogata w wapń. Obszarem innych badań były nowotwory, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że żywa woda pomaga zwalczyć raka. Natomiast w przypadku refluksu okazuje się, że picie wody alkalicznej może być uzupełnieniem innych metod leczenia choroby refluksowej. Podobnie wyglądają badania nad stosowaniem wody żywej u diabetyków. Odkryto, że 3 do 6 miesięcy po wypiciu wody alkalicznej osoby z wysokim poziomem cukru we krwi, miały niższe pomiary.

W związku z tym, że nie ma dowodów jednoznacznie stwierdzających korzyści zdrowotne wody alkalicznej, nie ma zalecanej ilości, która korzystnie wpływa na zdrowie. Jeśli jednak ktoś chce rozpocząć picie wody żywej, zaleca się zacząć od niewielkiego spożycia i stopniowe jego zwiększanie.