Zaparcia to problem, który poza tym, że uprzykrza codzienność, może być objawem chorób w obrębie jelit. Jakie zioła mogą pomóc na problemy z wypróżnianiem?
W sytuacji gdy treść jelitowa zbyt długo zalega w jelicie grubym dochodzi do jej zagęszczenia i zmniejszenia objętości. W takiej sytuacji wypróżnienia odbywają się sporadycznie i często towarzyszy im ból. Wówczas warto sięgnąć po zioła na zaparcia Jeżeli jednak zaparcia utrzymują się przez długi czas i mają charakter nawracający, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę schorzenia.
Jakie mogą być przyczyny zaparcia?
Problemy z wypróżnianiem mogą pojawić się w wielu różnych sytuacjach. Bardzo często źródłem powikłań jest nieregularne i nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu, niska zawartość wody w pożywieniu a także powstrzymywanie się od wypróżnienia W zależności od przyczyny problemy z wypróżnieniem można podzielić na:
– zaparcia nawykowe, których przyczyna tkwi w nieregularnym trybie życia, codziennym porannym pośpiechu albo niechęci do korzystania z publicznych toalet,
– zaparcia czynnościowe, wynikające z zaburzeń funkcji jelit w wyniku nieprawidłowej diety lub regularnego przyjmowanie leków przeciwbólowych i nasercowych,
– zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego, schorzeniami neurologicznymi, niedoczynnością tarczycy, chorobami przemiany materii.
Naturalna pomoc dla jelit
Obecnie w sprzedaży oferowane jest wiele naturalnych produktów, które wpływają korzystnie na pracę jelit. Zioła na zaparcia są często tak samo skuteczne, jak niektóre leki. Na jakie zioła można się zdecydować?
Jednym z ziół na zaparcia jest senes, określany jako strączyniec ostrolistny. Liście tej rośliny stosowane są przy zaparciach, których przyczyną jest w szczególności mała perystaltyka jelit i nieprawidłowe napięcie mięśni jelita grubego. Glikozydy antranoidowe zawarte w roślinie działają przeczyszczająco a także ułatwiają i przyspieszają przemieszczanie treści pokarmowej w jelitach. Napary z ziela senesu są szczególnie zalecane w zaparciach nawykowych i wtedy, gdy konieczne jest upłynnienie stolców. Nie należy ich stosować u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 12 lat.
Kolejnym z polecanych ziół na zaparcia jest babka płesznik. Nasiona tej rośliny mają dużo śluzu. Szacuje się, że w 100 g składnika, aż 68 g stanowi błonnik. To właśnie on powoduje, iż po połączeniu z wodą, nasiona wydzielają śluz, który w jelitach jest odpowiedzialny za przesuwanie złogów. Dzięki temu działają nie tylko przeczyszczająco, ale również ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Pomagają osobom cierpiących na zespół jelita drażliwego. Regularne zażywanie babki płesznik pomaga pobudzić perystaltykę jelit.
Godnym polecenia jest rzewień. Korzeń tej rośliny ułatwia wypróżnianie i reguluje pracę przewodu pokarmowego a także łagodzi wzdęcia. Należy wiedzieć, iż może być stosowany tylko przez kilka dni, gdyż długotrwałe przyjmowanie może doprowadzić do nadmiernej utraty elektrolitów, przede wszystkim potasu. Nie mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Pomocne na zaparcia jest znane w polskiej medycynie ludowej siemię lniane. To właśnie nasiona lnu zwyczajnego słyną ze swoich właściwości przeczyszczających. Regularne picie wywaru z ziaren połączonych z wodą wspomaga pracę żołądka, usprawnia procesy trawienne oraz pobudza perystaltykę jelit. Ponadto oczyszcza ono jelita ze złogów i świetnie osłania żołądek.
Kolejne doskonale zioło to wrotycz pospolity. Napar z tych ziół wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, rozkurczowymi, żółciopędnymi, odkażającymi, oraz odtruwającymi. Zioła te polecane są osobom mającym problem z częstymi zaparciami, zbyt wolnym trawieniem oraz bólami brzucha.
Warto zapamiętać, że im dłużej im dłużej toksyczne produkty przemiany materii zalegają w jelicie, tym więcej wchłania się ich do krwi. Z tego też powodu czujemy się ociężali, osłabieni i zmęczeni. Świadczy to o zatruciu, które pojawia się w organizmie. Dodatkowo dokuczają bóle głowy oraz nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia i gazy. Ponadto mogą pojawić się stany zapalne w obrębie błony śluzowej jelita grubego. Dlatego zawsze w domowej apteczce należy mieć zioła na zaparcia!
Najnowsze komentarze