W dniu pierwszej komunii świętej najważniejsze jest dziecko komunijne. Ponieważ jest to uroczyste wydarzenie dla całej rodziny, rodzice i goście muszą się odświętnie ubrać. W tym dniu dobrze sprawdzi się sukienka. Na co spojrzeć, zanim ją kupimy?

Komunia jest wydarzeniem o charakterze religijnym, a nasz strój nie może tego przyćmić. Nie możemy więc się ubrać jak na bal. Jednocześnie nie wolno nam włożyć tego, w czym chodzimy na co dzień. Zastanówmy się więc, jak wybrać idealną sukienkę i na co zwrócić uwagę, zanim skierujemy się do kasy?

Dopasuj strój do wydarzenia

Komunia wiąże się z odpowiednią oprawą. Kościół będzie udekorowany, podobnie zresztą jak sala restauracji, w której zjemy obiad. Dziecko komunijne będzie mieć specjalne ubranko. Zatem my również wyglądajmy inaczej niż zazwyczaj. Podczas wyboru sukienki musimy przede wszystkim zachować umiar. Nie możemy się przesadnie wystroić, ale nie możemy ubrać się w strój codzienny. Trzeba znaleźć złoty środek, aby stylizacja była subtelna i elegancka.

Sukienka powinna być skromna

Sukienka na komunię powinna być tak skrojona, byśmy mogły w niej iść do kościoła. Niezależnie od tego, czy do komunii idzie nasze dziecko, czy jesteśmy zaproszone jako gość, pamiętajmy o podstawowych zasadach savoir-vivre’u. Do kościoła chodzimy w sukienkach zabudowanych. Nie mogą być bez rękawów, z wyciętymi plecami albo z głębszym dekoltem. Najlepiej od razu z nich zrezygnujmy. Jeśli bardzo nam zależy na sukience na przykład na szerszych ramiączkach, to możemy ją założyć pod warunkiem, że w kościele będziemy mieć żakiet, marynarkę, elegancki sweterek lub bolerko. Tak samo nie wypada, abyśmy założyły sukienkę mini. Najlepsza będzie długość do kolan albo midi.

Modne kolory

Na komunię najczęściej chodzi się w kolorach jasnych i pastelowych. Beże, pudrowy róż, czy turkus będą wyglądać świetnie. Oprócz tego możemy pokusić się o modne wiosenne wzory, jak kwiaty czy groszki. Takie sukienki założymy także na wiele innych okazji.

Sukienka musi pasować do figury

Niezależnie od tego, kiedy i jakie ubranie zamierzamy kupić, musimy patrzeć na swoją figurę. Poprzez dobór odpowiedniego kroju możemy sprawić, że będziemy wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie. Każda sylwetka ma pewne atuty, które warto byłoby podkreślić i mankamenty, które można zatuszować. Można spotkać się z wieloma typami sylwetki, my skupimy się na czterech podstawowych: gruszce, prostokącie, jabłku i klepsydrze. Kobieta o figurze gruszki ma wąskie ramiona, najczęściej niewielki biust i wcięcie w talii. Mankamentem są szerokie biodra i uda. Idealną propozycją sukienki będzie model z dopasowaną górą i rozkloszowanym dołem.

Panie z figurą prostokąta są szczupłe i zgrabne. Nie mają typowo kobiecych kształtów, czyli talii i bioder, a ich biust jest mały. Sukienka, po jaką możemy sięgnąć, mając figurę prostokąta, powinna mieć wyraźne odcięcie w talii, co optycznie zwiększy wcięcie. Sprawdzą się różnego rodzaju drapowania i ozdoby w okolicy bioder i biustu, a także sukienki rozkloszowane i kopertowe.

Figura klepsydry charakteryzuje się proporcjonalnymi do ramion biodrami, wyraźnym wcięciem w talii i większym biustem. Tak kobiece kształty można podkreślić poprzez założenie sukienki kopertowej, ołówkowej i rozkloszowanej. Każdy z tych fasonów podkreśli kobiece kształty.

Natomiast figura jabłka charakteryzuje się wydatnym brzuszkiem, szerokimi ramionami, dużym biustem i zgrabnymi nogami. Idealna dla jabłka sukienka jest odcięta pod biustem, co tuszuje brzuch. Nie bójmy się za to sukienek nieco krótszych, które odsłonią zgrabne nogi.