Ślub to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Nie dziwi więc fakt, że każdy do tego dnia stara się jak najlepiej przygotować. Na pewno także okres przygotowań jak też sama uroczystość są niezwykle stresujące, dobrze jest więc odpowiednio zaplanować nie tylko sam ślub, ale także okres przed nim, poprzedzony przygotowaniami do ślubu.

Terminarz ślubny – dobry pomocnik

Przygotowania do ślubu to przede wszystkim konieczność ustalenia wielu szczegółów. Najlepiej rozplanować je tak, aby zdążyć e wszystkim i aby nie było to zbyt stresujące. Rozpocząć należy od wybrania terminu uroczystości. Wiele młodych par zanim zdecyduje się na konkretną datę sprawdza, czy interesujące ich miejsce na uroczystość weselną będzie wolne. Niemal normą stało się, iż rezerwacje sal ślubnych odbywają się z bardzo długim wyprzedzeniem, najbardziej znane i polecane często mają zapełniony grafik nie tylko na najbliższe miesiące, ale nawet na lata. Na pytanie co trzeba załatwić przed ślubem młodzi wymieniają zazwyczaj długą listę, na której znajduje się wszystko, poczynając od strojów a na szczegółach wystroju sali kończąc.

Jak stworzyć własny harmonogram ślubny

Harmonogram przygotowań do ślubu powinien być staranie zaplanowany, z uwzględnieniem czasu, który jest potrzebnych na załatwienie każdej zaplanowanej czynności. Wzór na harmonogram przygotowań do ślubu można znaleźć między innymi w Internecie, jednakże zazwyczaj są one dość ogólne i często nie są dopasowane do konkretnych potrzeb młodej pary. Jednakże mogą stanowić podstawę do utworzenia własnego, bardziej szczegółowego planu organizacji wesela i poszczególnych jego elementów. Aby stworzyć dobry plan ślubu najlepiej określić najpierw główne założenia, które następnie należy rozwijać bardziej szczegółowo, aż zostaną zaplanowane wszystkie niezbędne elementy. Wiele osób, planujących ślub zanim jeszcze wyznaczą termin uroczystości poszukują pozycji taki0ch jak poradnik weselny, które często są sporządzane przez osoby mające w tej materii znacznie większe doświadczenie. Dzięki temu wiedzą, które elementy są najważniejsze i na które należy podczas sporządzania własnego harmonogramu zwrócić najwięcej uwagi.

Goście, goście – o czym nie można zapomnieć

Nieodłączną częścią ślubu są zaproszeni na tą uroczystość goście. Bez względu na to, czy młodzi decydują się jedynie na ślub cywilny czy też ślub kościelny , na taką uroczystość zaprasza się przynajmniej członków najbliższej rodziny. W pierwszej kolejności należy więc sporządzić listę gości, których młodzi chcieliby mieć przy sobie w tym jakże ważnym dniu. Niemal każdy przewodnik młodej pary wskazuje, iż sporządzenie listy powinno być jednym z pierwszych elementów, co więcej, dobrze jest także sporządzić ją jeszcze przed momentem rezerwacji sali weselnej. Dzięki temu bowiem można określić, czy wybrane miejsce pozwoli bez problemu pomieścić wszystkich, czy jednak konieczne będzie poszukanie innej lokalizacji. Ponadto bardzo często bywa, iż młodzi sporządzają dwie listy – listę gości ślubu i wesela. Przyjęło się bowiem, iż na samą uroczystość ślubu bardzo często zaprasza się na przykład współpracowników czy też dalszą rodzinę, która jednak nie jest zapraszana na uroczystości weselne. Bardzo często obecnie goście przyjeżdżają z dalekich stron, dlatego też w przypadku gości przyjezdnych wskazane jest, aby zapewnić im miejsce na nocleg, jeżeli wiadomo, że nie będą mieli gdzie nocować. Wprawdzie nie jest to obowiązkowe, jednak z biegiem lat stało się swoistą normą. Nie dziwi więc fakt, że młodzi wybierając miejsce na wesele w takiej sytuacji poszukują takich, które dają jednocześnie możliwość noclegu dla gości przyjezdnych. Gdy chodzi o zaproszenie gości, ważnym elementem są także zaproszenia ślubne, które powinny trafić do odbiorców w odpowiednim czasie. Jeszcze nie tak dawno przyjęte było, iż para młoda osobiście zapraszała wszystkich gości, obecnie jednak odchodzi się coraz częściej od tego między innymi ze względu na odległości dzielące poszczególne osoby. Coraz więcej osób wyjeżdża poza granice kraju i wówczas osobiste dostarczenie zaproszenia może być kłopotliwe. Wówczas dobrze jest wysłać je pocztą, w cześniej informując telefonicznie lub za pomocą innych środków komunikacji i nadchodzącym wydarzeniu. Najlepiej jest wręczać zaproszenia przynajmniej miesiąc przed planowana uroczystością, aby zaproszone osoby miały czas przygotować się do uroczystości jak również zaplanować sobie czas. Trudno sobie wyobrazić, aby osoba mieszkająca w innym kraju, otrzymująca zaproszenie tydzień przed ślubem miała możliwość bezproblemowego przyjazdu na taką uroczystość. Zaproszenia ślubne coraz częściej wykonywane są na indywidualne zamówienie, dzięki czemu mogą być jak najbardziej unikatowe i niepowtarzalne.

Poradnik młodej pary – od czego zaczynać

Niemal każdy kalendarz przedślubny, co potwierdzają profesjonaliści zajmujący się na co dzień organizacją wesel na początkowych pozycjach, poza sporządzeniem listy gości oraz wybraniem miejsca na wesele wskazują konieczność zadbania o ubiór pary młodej jak również świadków. Panna młoda jest w tej sytuacji osobą, która ma na głowie najwięcej, zazwyczaj bowiem to właśnie jej suknia jest na pierwszym planie. W wielu sytuacjach strój pana młodego jak również świadków dobierany jest właśnie do wyglądu czy kolorystyki sukni ślubnej wybranki. Oczywiście dominuje kolor biały, zwłaszcza gdy młodzi decydują się na ślub kościelny, jednakże coraz więcej widać od tej zasady pewne odstępstwa. Suknie szyte są w kolorze ecru czy też znajdują się na nich wstawki lub dodatki w kontrastowych kolorach, takich jak na przykład czerwony czy niebieski. Większość kobiet decyduje się na to, aby ich suknia była uszyta na indywidualne zamówienie, dzięki czemu spełnia ich wszystkie oczekiwania i przede wszystkim będzie doskonale dopasowana do ich sylwetki. Bywa, że o miejsce u dobrej krawcowej jest dość ciężko, dlatego też kalendarz przygotowań ślubnych powinien ją uwzględniać jak najwcześniej.

Sprawdź: zaproszenia ślubne Artma

Menu i dekoracje

Organizacja ślubu krok po kroku to także konieczność ustalenia szczegółów takich jak menu, dekoracje czy oprawa muzyczna. W przypadku menu bardzo często pary młode zdają się na propozycje miejsca, w którym będzie organizowane wesele. W praktyce dość często także akceptacje menu młodzi powierzają na przykład rodzicom, którzy zazwyczaj chętnie pomagają w przygotowaniach przedślubnych. Nieco inną kwestią są dekoracje ślubne, które młodzi najczęściej sami dobierają. Dekoruje się salę weselną, kościół czy też auto, którym para młoda będzie przewożona. Obecnie w większości wykonanie takich usług zleca się profesjonalistom, którzy po zaakceptowaniu projektów dekoracji przez młodą parę samodzielnie ustalają termin ich wykonania zarówno w sali weselnej, jak też w kościele czy z właścicielem samochodu. Jedynie w urzędzie stanu cywilnego często rezygnuje się z dodatkowych dekoracji, gdyż mogłoby to być nieco problematyczne. Zazwyczaj jednak urzędy są już w odpowiedni sposób przyozdobione, dzięki czemu chwila ślubu odbywa się we właściwej oprawie. Przygotowanie do ślubu musi objąć także odpowiednią oprawę muzyczną. Dobrze dobrany zespół to zabawa dla gości weselnych do białego rana a dla pary młodej pewność niezapomnianych chwil na całe życie. Plan organizacji wesela zazwyczaj uwzględnia, czy zespół będzie obecny także podczas uroczystości w kościele czy też przy przygotowaniach pary młodej do uroczystości. Ponadto powinien uwzględniać przerwy dla zespołu, często są one łączone z serwowaniem ciepłych dań przewidzianych w menu. Ponadto zespół powinien przygotować się do wesela, między innymi poprzez właściwe umiejscowienie urządzeń nagłaśniających, z pewnością więc nie warto czekać z wyborem do ostatniej chwili. W praktyce członkowie zespołu przed uroczystością weselną odwiedzają miejsce, w którym będzie się ona odbywać, aby uzgodnić z obsługa możliwości podłączenia sprzętu czy też ustalić przerwy na zjedzenie posiłku. Tutaj na pewno warto korzystać z podpowiedzi innych osób, które same organizowały uroczystości weselne odnośnie opinii na temat zespołów zapewniających oprawę muzyczną.

Organizacja wesela krok po kroku – gdzie szukać inspiracji

Zanim zostanie opracowany kalendarz ślubny, najlepiej znaleźć inspiracje dotyczące nie tylko ubioru, ale także elementów takich jak dekoracje czy menu. Dobrym sposobem na takie poszukiwania mogą być na przykład targi ślubne, które są coraz częściej organizowane. Uczestniczą w nich firmy, które w jakikolwiek sposób są związane z branżą ślubną, tak samo pracownie zajmujące się szyciem na zamówienie sukien ślubnych jak też te oferujące dekorowanie czy przewóz młodej pary. Także właściciele sal weselnych coraz chętniej uczestniczą w takich targach, dzięki czemu mogą liczyć na większe zainteresowanie ich usługami. Często lista spraw przed ślubem obejmuje także planowanie podróży poślubnej, dlatego też nie dziwi fakt, że także firmy zajmujące się ich organizacją również coraz częściej uczestniczą w targach. W wielu sytuacjach pary młode za uczestnictwo w targach mogą liczyć na poradnik ślubny, który jest sporządzany dla nich według podanych przez nich informacji.

Pamiątki ze ślubu i wesela

Każda tego typu uroczystość powinna zostać na długi czas zapamiętana, nie dziwi więc fakt że profesjonalny fotograf to dzisiaj niemalże niezbędny czynnik o którym nie można zapominać. Obecnie fotograf poza zdjęciami wykonywanymi aparatem oferuje zdjęcia wykonywane przy zastosowaniu drona, z powietrza, dzięki czemu pamiątka jest jeszcze większa. Coraz częściej zatrudnia si e firmy, które jednocześnie robią nie tylko zdjęcia ale także filmują całą uroczystość. Dzięki temu koszty obsługi często są o wiele mniejsze, co na pewno cieszy przyszłych małżonków, narażonych na dość wysokie koszty związane z całym weselem. Na pewno warto korzystać z opinii innych osób przy wybieraniu takich profesjonalistów, gdyż nie ma na pewno lepszej reklamy niż dobra renoma na rynku. Oczywiście dobrze jest także sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje profesjonalista, i czy w związku z tym jest w stanie sprostać wymaganiom zatrudniających go klientów. Ciekawostką ostatnich lat na pewno są indywidualnie planowane sesje ślubne, które często odbywają się w zagranicznych plenerach. Obecnie coraz więcej osób uważa, że najlepiej jeżeli sesja zostanie wykonana w innym terminie niż ślub, aby nie dezorganizować całej uroczystości. Odpowiedni wybór plenerów zdjęciowych bardzo często pozostawia się fotografom, jednak bardzo często para młoda proponuje swoje lokalizacje. W przypadku sesji zagranicznych często fotograf zbiera kilka par zainteresowanych ich wykonaniem, aby dzięki temu koszty przelotu i pobytu poza granicami kraju były dla nowożeńców znacznie niższe. Jednakże z pewnością takie zdjęcia, które będą wykonane w ciekawych i mało znanych plenerach będą stanowiły pamiątkę na całe życie. Dlatego też w opinii wielu młodych par warto wydać na taką sesje nawet nieco więcej, ale zapewnić sobie jak najwspanialsze wspomnienia. Dlatego kalendarz weselny powinien uwzględniać wybór odpowiedniego fotografa. Jeszcze innym pomysłem może być wynajęcie fotobudki na wesele. Zdjęcia z niej nie tylko będą dodatkową pamiątką tego wyjątkowego dnia, ale też sama zabawa przed obiektywem w różnych strojach i kreacjach stanie się dodatkową atrakcją imprezy.