Często spotykanym rodzajem młóta jest młóto browarnicze (jest to też młóto suche), które stanowi ciekawy rodzaj pokarmu dla zwierząt hodowlanych. Hodowcy jednak spierają się, czy jest to najlepszy rodzaj paszy dla bydła. Przeanalizujmy zatem jakie argumenty są za używaniem młóta w diecie zwierząt, a jakie są przeciw temu.

Dawkowanie młóta w żywieniu trzody

Kluczowym składnikiem odżywczym w młócie jest białko, którego zawartość wynosi aż 22-24% w masie suchej. Co jest istotne – białko to rozkłada się w 45% w organizmie krowy. I właśnie ten aspekt czyni młóto atrakcyjnym pokarmem dla krów mlecznych. Dzięki takim proporcjom białek młóto suche jest pokarmem mlekopędnym i również smakowitym (a smakowitość zwiększa ilość pochłanianego pokarmu, co przekłada się na przyrost zwierzęcia). Oczywiście z białkiem trzeba uważać, ponieważ żwacze nie mogą spożyć go zbyt dużo, dlatego kluczowe jest tutaj przestrzeganie określonych dawek żywieniowych.

Od 6 do 8 kilogramów na sztukę – to optymalna ilość młóta, które może zjeść krowa w okresie laktacji. Co takiego stanie się, jeśli hodowca przekroczy tę dawkę? Cóż, krowa może zacząć cierpieć na biegunki, czego bezpośrednią konsekwencją jest spadek zawartości tłuszczu w krowim mleku. Inne niedogodności to problemu w rozrodzie (zapłodnieniu) i trudne przechodzenie porodu przez krowę. Początek i środek okresu laktacji to wskazany czas na włączenie młóta browarniczego suchego w dietę krowy mlecznej. Dobrze jest połączyć ten pokarm z kiszonkami wykonanymi z kukurydzy czy trawy. Koniecznym uzupełnieniem dla młóta będzie śruta zbożowa, która podniesie poziom węglowodanów w diecie żwacza.

Konieczne środki ostrożności przy karmieniu krów młótem

Zakiszone młóto każdy hodowca powinien traktować jako pasze treściwą, pomimo iż w zasadzie jest ono kiszonką. Jest tak dlatego, ponieważ młóto w zasadzie nie poprawia struktury dawki w paszy. To, czym w zasadzie jest młóto, to tanie źródło białka, które pozwoli rolnikowi obniżyć koszt karmienia swojej trzody. Osiem kilogramów młóta można potraktować jako alternatywę dla jednego kilograma śruty pochodzenia sojowego. Ogranicza ono sortowanie paszy przez żwacze.

Wpływ młóta na poprawę zdrowia bydła

Młóto jest źródłem wielu witamin i minerałów, które są potrzebne bydłu do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Na kondycję zwierzęcia wpływają takie elementy zawarte w młócie jak witaminy z grupy B (dokładniej B1, B2, B4 i B5) oraz witaminy A i E. To co jeszcze znajdziemy w młócie to aminokwasy oraz cenne mikro- i makroelementy. Bez tych witamin i związków mineralnych obecnych w pokarmie koniecznym jest suplementowanie witamin zwierzętom, co z kolei jest niesamowicie kosztownym przedsięwzięciem.

Reasumując, młóto suche to wskazany rodzaj pokarmu uzupełniającego dla bydła, zwłaszcza dla krów mlecznych. Jednak nim hodowca przystąpi do jego zakupu powinien dokładnie obliczyć ile młóta potrzebuje i zdecydować z jakimi innymi paszami będzie młóto łączyć. Dobrze skomponowana mieszanka żywieniowa przełoży się na więcej oszczędności w portfelu i na lepszą kondycję zdrowotną zwierząt.