Miłorząb dwuklapowy, potocznie nazywany japońskim jest rośliną szeroko stosowaną w przemyśle farmaceutycznym. Pochodzący z Chin, przetrwał miliony lat w niezmienionej formie strukturalnej. Posiada właściwości poprawiające krążenie mózgowe oraz zdolności nauki i koncentracji. Działanie ekstraktu z miłorzębu jest szczególnie doceniane przez osoby starsze, a także pracujące umysłowo. Co ciekawe, miłorząb znajduje zastosowanie w kosmetologii, będąc wartościowym składnikiem kosmetyków do skóry dojrzałej oraz naczyniowej.

Co to jest miłorząb japoński?

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginko biloba), nazywany także miłorzębem japońskim jest długowiecznym drzewem pochodzącym z Azji, dokładnie z Chin. Roślina ta uprawiana była następnie w wielu innych krajach Azji wschodniej, w tym w Japonii, z której po raz pierwszy sprowadzono miłorząb do Europy. Surowcem zielarskim są liście Ginko biloba. Można je kupić w formie suszu do sporządzania naparów lub ekstraktu w kapsułkach.

Miłorząb japoński – na co wpływa?

Miłorząb dwuklapowy to prawdziwa skarbnica związków aktywnych. Zawiera znaczną koncentrację związków fenolowych pochodzenia roślinnego, w tym flawonoidów oraz proantocyjanów o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Ponadto jest bogaty w witaminę E, C, karoteny, terpeny, selen i polisacharydy.

Na co wpływa Ginko biloba? Przede wszystkim znany jest ze swojego korzystnego oddziaływania na zdolność zapamiętywania i koncentracji. Poza poprawą pamięci krótkotrwałej, wpływa na procesy energetyczne mózgu. Zapobiega jego niedotlenieniu, poprzez zwiększenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Obniża poziom złego cholesterolu LDL, działając przeciwmiażdżycowo. Polifenole roślinne są przeciwutleniaczami i mają aktywność przeciwzapalną, a także zmniejszają reaktywność płytek krwi, stanowiąc element profilaktyki zakrzepicy. Miłorząb ma również przypisywane właściwości afrodyzjaku.

Ginko biloba – kiedy warto stosować?

Ekstrakt z miłorzębu może być polecany w wielu grupach osób, jednak szczególnie u tych, posiadających czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, z problemami z pamięcią, ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz zaburzeniami pamięci wynikającymi z zaawansowanego wieku. Wśród wskazań do stosowania preparatów z Ginko biloba wymienia się schorzenia takie jak:

  • Miażdżyca
  • Demencja starcza
  • Choroba Alzheimera
  • Szumy uszne
  • Zaburzenia pamięci
  • Praca umysłowa
  • Hipercholesterolemia
  • Ryzyko zakrzepicy
  • Profilaktyka chorób układu krążenia
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia równowagi

Miłorząb japoński – suplementy diety

Najczęściej spotykanym preparatem z miłorzębu jest ekstrakt w kapsułkach. Dostępne są również suszone liście do sporządzania naparu i picia jak herbata oraz sok z miłorzębu. Zawartość ekstraktu w pojedynczej kapsułce u większości producentów mieści się w zakresie od 80 do 120mg. Większość preparatów to suplementy diety, ale dostępny jest również lek. Warto zwrócić uwagę, by na opakowaniu była wyszczególniona standaryzacja składników aktywnych, nie tylko zawartość całkowita ekstraktu, ale również ilość ginkgolidów, flawonoidów oraz glikozydów flawonowych.

Przeciwwskazania do stosowania Ginko biloba

Miłorząb japoński, tak jak każdy preparat ziołowy może mieć przeciwwskazania do stosowania. Pamiętajmy, że występuje on również w formie leku. Oznacza to, że ma potwierdzone badaniami działanie lecznicze lub zapobiegające chorobom. Może on wchodzić w interakcje z dotychczas stosowanymi lekami, w tym przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi (heparyna, pochodne kumaryny, warfaryna, tiklopidyna) nasilając ich działanie. Nie powinno się go stosować równolegle z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, paracetamolem, ergotiaminą, kofeiną czy trazodonem. Wiek poniżej 18 roku życia, ciąża i karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi oraz planowany w najbliższym czasie zabieg operacyjny stanowią przeciwwskazania do stosowania tabletek i innych produktów z miłorzębem.

Przypisy

  1. Isah, Tasiu. “Rethinking Ginkgo biloba L.: Medicinal uses and conservation.” Pharmacognosy reviews 9.18 (2015): 140.
  2. Dziwenka, Margitta, and Robert W. Coppock. “Ginkgo biloba.” Nutraceuticals. Academic Press, 2021. 835-852.
  3. Hashiguchi, Masayuki, et al. “Meta-analysis of the efficacy and safety of Ginkgo biloba extract for the treatment of dementia.” Journal of pharmaceutical health care and sciences 1.1 (2015): 1-12.
  4. https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/ginkgo-biloba-dzialanie-stosowanie-przeciwwskazania-do-stosowania-milorzebu-dwuklapowego,194.html