O stopy podobnie jak i inne części ciała powinniśmy dbać, pielęgnować się. Skóra na stopach również potrzebuje nawilżenia, złuszczenia, działania kosmetyków do regeneracji.  Jak zatem troszczyć się o stopy i po jakie preparaty sięgać? O tym poniżej.

W jaki sposób zadbać o skórę stóp?

Nawilżanie

Niedostateczne nawilżenie skóry stóp może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. do pękania pięt. Gdy zauważamy na stopach nadmierne przesuszenie skóry, powinniśmy sięgnąć po preparaty nawilżające. W wypadku pękania skóry należy wyposażyć się w maści, które usprawnią procesy regeneracji i przyspieszą gojenie. Aby zapobiec rozwojowi chorób na stopach można skorzystać z kosmetyków o działaniu  przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym.

Kąpiele stóp

W celu usunięcia ze skóry stóp zrogowaciałego naskórka warto jest przygotować specjalną kąpiel. Do miski trzeba wlać ciepłą wodę i dodać do niej preparat pielęgnacyjny. Aby wyeliminować twarde miejsca znajdujące się pod stopą należy użyć pumeksu. Używa się go tylko wtedy, gdy skóra będzie wymoczona i zmięknie (uniknięcie tarcia, podrażnień).  W trakcie kąpieli można wykonać peeling stóp (przygotowany na bazie cukru, bądź kupiony w drogerii lub sklepie podologicznym).

Właściwe obuwie

Na kondycję i wygląd stóp ma wpływ noszone obuwie. Naturalne, miękkie i przewiewne materiały sprzyjają zdrowiu stóp.  Grubsza podeszwa butów chroni przed przeciążeniami. W butach pełnych powinny znajdować się wzmocnienia zapiętek, w sandałach zaś odpowiednio ukształtowana pięta (stabilizuje stopę). Stopom mogą szkodzić buty na obcasie i o wąskim przodzie. Powodują one duży nacisk stopy o podłoże, co sprzyja powstawaniu chorób takich jak nagniotki, czy modzele.

Kosmetyki do pielęgnacji stóp

Wybór kosmetyków do stóp zależy głównie od tego z jakim problemem podczas pielęgnacji się stykamy, bądź w jaki sposób chcemy zadbać o stopy.

Kosmetyki dla suchej skóry stóp, oferta Pharm Foot

Często borykamy się z problemem suchych stóp, których skóra jest skłonna do pękania. W takiej sytuacji dobrze jest kupić kosmetyki bogate w pantenol, czy aloes. Przydatna okaże się też gliceryna o higroskopijnych właściwościach wiążących wodę. Wśród kosmetyków posiadających właściwości silnie nawilżające znajdziemy: Pedibaehr (maść silnie regenerująca z echinaceą), Kerasan (maść na pęknięcia i zrogowacenia), Podopharm Podoflex (krem regenerujący z colostrum). Firma Pharm Foot oferuje w swojej ofercie m.in. piankę do pielęgnacji szorstkiej i suchej skóry stóp (Foot Mouse), krem Nutri Regenerator (krem do skóry wrażliwej i cienkiej), krem Ozone Rebuilder (krem do skóry wymagającej odbudowy, ochrony, zniszczonej).

Kosmetyki dla skóry suchej, potliwej

Gdy stopy ulegają nadmiernemu poceniu trzeba położyć duży nacisk na przeciwdziałanie zakażeniom. Właściwy w tym celu będzie wybór kosmetyków przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych.  Dla skóry mocno potliwej przydatne będą kosmetyki o działaniu chłodzącym. Na rynku szczególnie znane są kosmetyki: Asepta Akileine (antyperspirant do stóp, zapobiegający potliwości), Odaban (antyperspirant przeciw nadmiernej potliwości). Firma Pharm Foot w swojej ofercie posiada m.in. sól do kąpieli stóp, która jest polecana dla stóp z nadpotliwością).