Chrzciny to często jedno z pierwszych najważniejszych wydarzeń z życia dziecka. Często może wydawać się, że organizacja przyjęcia z okazji chrztu jest łatwa. Dla świeżo upieczonych rodziców tego typu przedsięwzięcie może stanowić duże wyzwanie. Zastanawiasz się jak zorganizować chrzciny? Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym temacie pytania.

Kiedy zorganizować chrzciny? Wybierz najlepszy termin

Pierwszym aspektem, który należy przemyśleć przed przystąpieniem do organizacji chrztu jest termin, w którym ma odbyć się uroczystość. Wiele osób decyduje się ochrzcić dziecko w pierwszych miesiącach życia, ale niektórzy decydują się na chrzest nieco później. Jedno jest pewne – nie zaleca się organizacji chrzcin przed pierwszym istotnym szczepieniem, czyli przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodni.

Jakie termin w roku wybrać? Z punktu widzenia kościelnego prawa, chrzest może być zorganizowany w dowolnym terminie w roku, jednak przed wyborem daty warto najpierw sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danej parafii. W niektórych kościołach, chrzty są organizowane jedynie w pierwszą lub ostatnią niedzielę miesiąca.

Istnieją także okresy w roku, które poprzez ich doniosłość idealnie wpisują się w tematykę chrzcielną. Są to np.: Wielkanoc, Boże Narodzenie czy inne święta kościelne. Warto jednak pamiętać, że w tych terminach raczej ciężko będzie o kameralną atmosferę. Wówczas w kościołach zazwyczaj są tłumy. Jeśli chcesz ich uniknąć, warto mieć na uwadze miesiące letnie lub jesienne.

Organizacja chrzcin – postaw na sprawdzone rozwiązania

Przygotowując się do chrztu, warto również zastanowić się nad dekoracjami i całą otoczką uroczystości. Zaproszenia na chrzest to elegancki gest rodziców dziecka w stronę zaproszonych gości. Dodatkowo takie zaproszenie może zawierać zdjęcie dziecka, które może być nie lada pamiątką dla bliskich mu osób.

Jeśli na chrzcinach występujesz w roli gościa z pewnością zastanawiasz się również, jaki prezent będzie odpowiedni dla dziecka. Często wybiera się przedmioty, które w przyszłości mogą być swego rodzaju pamiątką dla dziecka i przypominać mu o tym szczególnym dniu. Metryczka dla dziecka jest tego rodzaju upominkiem. Często w jednym sklepie z papeterią możemy także znaleźć zaproszenia na komunię. Ich wzory i kolory możemy wybierać według własnych upodobań i potrzeb.

Gdy termin chrztu jest już wybrany, warto przygotować listę gości. Jest to etap, w którym musicie zastanowić się, jak duże przyjęcie planujecie zorganizować – czy będzie to kameralne spotkanie w rodzinnym gronie, czy też większa uroczystość. Warto pamiętać także, że o planowanej uroczystości należy poinformować gości odpowiednio wcześniej.

Kiedy zaprosić gości? Przyjmuje się, że zaproszenia powinno się wysłać około 6 tygodni przed ustalonym terminem. Pamiętaj również o tym, by w zaproszeniach zawrzeć wszystkie niezbędne informacje co do uroczystości, tak, by nie było żadnych niejasności. Należy także wyznaczyć termin, do którego goście mają potwierdzić przybycie. Jest to niezwykle ważne w procesie planowania i przygotowań do samej uroczystości.