Zaręczyny to jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w życiu zakochanych. Decyzja ta poprzedzona jest zazwyczaj długim poszukiwaniem pierścionka.

  1. Jak wybrać rozmiar pierścionka?
  2. Jaki kamień powinien mieć pierścionek zaręczynowy?
  3. Gdzie kupić pierścionek?

Podpowiadamy, czym się kierować podczas jego wyboru

Jak wybrać rozmiar pierścionka?

Pierścionki zaręczynowe znajdziemy w takich samych rozmiarach, co wszystkie inne pierścionki. Zależy on od obwodu palca. Najczęściej spotykane rozmiary to 11 i 12, lecz nie oznacza to, że pierścionek zaręczynowy w takim rozmiarze będzie pasował na każdą kobietę. Należy więc przed zakupem ustalić, jaki rozmiar jest potrzebny. Najlepiej jest to zrobić poprzez zmierzenie średnicy noszonego już pierścionka. Nie jest to łatwe zadanie, więc trzeba wybrać dogodny moment, kiedy to ukochana nie będzie nic podejrzewała. Warto mieć jednak na uwadze, że pierścionki ozdobne noszone są często na palcu środkowym, zaś pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym. Te dwa palce różnią się między sobą zazwyczaj dwoma rozmiarami.

Inna sytuacja jest wtedy, kiedy nasza wybranka wie o planowanych zaręczynach. Wtedy bez problemu można się wybrać wspólnie do jubilera i tam wybrać ten jedyny, idealny pierścionek.

Jaki kamień powinien mieć pierścionek zaręczynowy?

Podczas wyboru idealnego pierścionka zaręczynowego, nie tylko rozmiar jest ważny, ale również wygląd. Jednym z istotnych elementów jest kształt, wielkość oraz kolor kamienia ozdobnego. Najczęściej pierścionki są zdobione przez: brylanty, szafiry, szmaragdy, ametysty czy też cyrkonie. Wyboru tego dokonuje zazwyczaj na podstawie preferencji partnerki oraz swoich własnych. Jeżeli nasza ukochana jest miłośniczką szmaragdów, zapewne i do pierścionka zaręczynowego zdobionego tym właśnie kamieniem zapała wielką miłością.

Niektórzy podczas tego wyboru kierują się symboliką danych kamieni. I tak np. diament zdobiący pierścionki zaręczynowe jest symbolem wiecznej miłości, rubin – miłości, walki oraz namiętności zaś szafir uznawany jest za symbol prawdy, oraz szlachetności.

Gdzie kupić pierścionek?

Jednym z najszybszych sposobów na dokonanie zakupu, jakim jest pierścionek zaręczynowy, jest wizyta u jubilera. Warto zobaczyć jak dane modele się prezentują, jak wyglądają w świetle dziennym oraz sztucznym. Wyspecjalizowany personel z pewnością będzie służył pomocą w doborze idealnego modelu lub pomoże, chociażby w wybraniu odpowiedniego rozmiaru.

Innym sposobem jest zamówienie pierścionka zaręczynowego przez Internet, korzystając ze stron znanych firm jubilerskich. Zazwyczaj cały proces przebiega sprawnie, więc daje to możliwość zaoszczędzenia czasu.