Jeansy to już klasyka. Nie może ich zabraknąć w szafie żadnej kobiety i mężczyzny, a ulubione spodnie potrafią służyć nam latami. Jeansy doskonale nadają się do wielu stylizacji, a obecne modele dodatkowo doskonale maskują wszelkie niedoskonałości. Jak zatem przedłużyć żywotność naszych ulubionych spodni?

Właściwe pranie

Najsłynniejsi producenci jeansów, jak choćby Levis podkreślają, że najważniejsza jest temperatura i sposób prania spodni. Jeśli ulubione jeansy straciły swoją dawną świetność to najprawdopodobniej pierzemy je w zbyt gorącej wodzie. 30 stopni to optymalna temperatura, która pozwoli zachować jeansy w świetnej formie na długo. Co więcej, warto przed praniem przewrócić je na lewą stronę, a na pralce ustawić program do prania ręcznego.

Wysoka temperatura niszczy włókna, dlatego warto również zrezygnować z prasowania. Wystarczy odpowiednie suszenie i złożenie spodni, by nie gniotły się i prezentowały się nienagannie.

Odpowiednie suszenie

Okazuje się, że nie tylko pranie wpływa na wygląd jeansu. Również sposób suszenia jest istotny i wpływa głównie na kolor materiału. W przypadku spodni jeansowych nie poleca się suszarek automatycznych, które zazwyczaj wykorzystują do suszenia zbyt wysoką temperaturę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozwiesić spodnie na suszarce lub na świeżym powietrzu. Jednak i tutaj należy zwrócić uwagę, by nie było to miejsce nasłonecznione, gdyż intensywne promienie z pewnością przyspieszą blaknięcie koloru.

Rady blogerek

Oprócz prania i właściwego suszenia można wykorzystać sposoby, które od lat krążą w sieci, jako niezawodne metody na przedłużenie żywotności jeansu.

  1. Nie zaleca się prania spodni od razu po zakupie, a przed pierwszym praniem warto namoczyć je w wodzie z odrobiną octu, co ma istotny wpływ na trwałość koloru.
  1. Levis to światowy gigant, który słynie z jakości swoich produktów. Jak twierdzi producent, jeans to materiał, który nie wymaga prania. Zatem warto wziąć sobie do serca radę takiego specjalisty. Jak zatem odświeżyć ulubione jeansy? Otóż wystarczy zamrażarka. Spodnie należy włożyć do foliowej torebki i na kilka dni umieścić w zamrażarce. To w zupełności wystarczy, by odświeżyć odzież. Oczywiście, gdy już zabrudzenia na to nie pozwalają, trzeba je oczywiście wyprać, jednak w niskiej temperaturze.
  1. Jeansy to spodnie, które muszą oddychać. Ich włókna wymagają stałego dostępu powietrza, dlatego upychanie ich w szafie w stercie piętrzących się ubrań z pewnością nie sprzyja żywotności materiału. To spodnie, które potrzebują przestrzeni.
  1. Zazwyczaj źle dobrany rozmiar spodni skutkuje przetarciami, które pojawiają się w miejscach, gdzie jeansy są zbyt ciasne. To nie wina złej jakości materiału, a nieodpowiednio dobranego rozmiaru. Zatem zawsze należy kupować spodnie idealnie dopasowane. W przypadku braku rozmiaru lepiej kupić inne, niż zbyt ciasne w nadziei, że wkrótce się rozejdą.

Jeansy to wspaniałe spodnie, które, traktowane w odpowiedni sposób, mogą służyć latami. Kilka prostych zasad pozwoli na długo zachować nie tylko kolor spodni, ale również wpłynie na ich żywotność.