Noszenie na sobie ubrań uszytych z naturalnych materiałów to przede wszystkim ukłon w stronę środowiska naturalnego i ekologii. Ale nie tylko – takie materiały są także znacznie bardziej komfortowe w noszeniu, np. zapewniają znacznie lepszą wentylację, są delikatne i przyjemne w dotyku, ale wymagają również właściwej pielęgnacji. Jak o nie dbać?

Naturalne materiały, czyli jakie?

Materiały dzielimy na trzy najważniejsze kategorie – naturalne, sztuczne i syntetyczne. Do naturalnych zaliczamy takie tkaniny, które powstały z włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego i jest to przede wszystkim wełna, jedwab, len, bambus, sizal oraz bawełna. Materiały sztuczne powstają drogą laboratoryjną, ale również z naturalnych składników, np. celulozy. Do nich zalicza się świetnie znaną wiskozę, z której powstają bluzki damskie eleganckie czy sukienki, a także modal. Natomiast materiały syntetyczne także powstają w laboratoriach, ale ich składniki nie występują naturalnie w przyrodzie.

Sukienki i bluzki damskie eleganckie z jedwabiu

Jedwab to pod wieloma względami wyjątkowy materiał, dlatego powstają z niego przede wszystkim elementy damskiej garderoby, np. bluzki damskie eleganckie, sukienki, szale, a także bielizna. Jego włókna pochodzą z kokonów motyla morwowego, a sama tkanina może odznaczać się różną grubością. Wymaga on szczególnej pielęgnacji – ubrania z jedwabiu należy prać ręcznie w letniej wodzie i tylko z dodatkiem delikatnych preparatów, nie należy ich wykręcać, a suszyć tylko w zacienionych miejscach, ponieważ promienie słoneczne powodują uszkodzenia. Prasować należy na lewej stronie w niskiej temperaturze i uważać, aby na materiał nie spadały krople wody, ponieważ mogą pozostać po nich plamy.

Wełniane swetry i płaszcze

Podobnie należy dbać o ubrania, które powstały z wełny. Niezależnie od tego czy jest to sweter, płaszcz czy spódnica damska, należy przestrzegać właściwej temperatury i najlepiej prać je ręcznie lub w przypadku płaszczów oddać po prostu do pralni. Wełnianych swetrów czy sukienek nie suszy się w pozycji wiszącej, a tylko rozłożone – dzięki temu ubrania nie rozciągną się i nie stracą swojego kształtu. Dlatego też nie używamy do nich wieszaków. Jako że wełna ma właściwości samoczyszczące, to ubrania z niej uszyte najlepiej prać jak najrzadziej.

Len, bawełna i bambus

Te trzy rodzaje tkanin wymagają podobnej pielęgnacji i odznaczają się podobnymi właściwościami. Przede wszystkim należy kierować się wskazówkami producenta co do tego, jak powinna być prana nasza spódnica damska z lnu lub innego naturalnego materiału, ale na pewno trzeba przestrzegać zawsze temperatury prania – nie powinna być ona wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Len to materiał, który bardzo łatwo blaknie, a także się gniecie i kurczy, dlatego zarówno bluzki damskie eleganckie z tego materiału, jak i inne lniane elementy garderoby, powinny zawsze być luźniejsze. Natomiast prasowanie najlepiej zacząć wtedy, gdy ubranie jest jeszcze lekko wilgotne. Bawełniane ubrania warto suszyć w pozycji rozłożonej – wtedy ich krój się nie zniekształci.