Jeśli masz aparat bezlusterkowy, to świat tworzenia filmów stoi przed tobą otworem. Dzisiaj przy pomocy bezlusterkowca jesteś w stanie nagrywać vlogi, teledyski muzyczne, spoty reklamowe czy filmy ślubne, zarabiając na tym niezłe pieniądze. Aby jednak było to możliwe, musisz nauczyć się, jak filmować aparatem bezlusterkowym. Nie musisz iść na kurs filmowania – w tym poradniku przedstawimy najważniejsze wskazówki związane z nagrywaniem video.

Poradnik nagrywania video – ustawienia aparatu

Aby nagrać dobry film, musisz zacząć od wybrania właściwych ustawień aparatu. Pod kątem video interesuje cię przede wszystkim klatkaż (w ilu klatkach na sekundę nagrywany jest film), format nagrywania filmu (np. mp4 lub MOV) oraz ustawienia ekspozycji (ISO, przysłona i czas otwarcia migawki).

Standard kinowy to 24 klatek na sekundę i właśnie taki klatkaż powinieneś wybrać, jeśli chcesz nagrywać video do internetu. Ustawienia te będą idealne do filmów z tzw. “gadającą głową”, gdzie stajesz przed kamerą i wypowiadasz się na konkretny temat. Nieco inne ustawienia powinieneś wybrać, gdy tworzysz filmy z dużą ilością ruchu, np. relację z imprezy muzycznej czy wydarzenia sportowego. Wtedy warto wybrać opcję nagrywania w 50 klatkach na sekundę. Takie ustawienie sprawi, że w programie do montażu video będziesz mieć możliwość zastosować efekt slow motion, czyli spowolnić nagrany film o połowę. Warto zapisać się na kurs filmowania, aby lepiej zrozumieć, w jakich warunkach ustawić jaki klatkaż.

Czas przejść do ustawień ekspozycji. W tym przypadku powinieneś zawsze zacząć od ustawienia przysłony – wysoka wartość sprawi, że główny obiekt będzie ostry, a tło bardzo rozmyte. Zmniejszając wartość przysłony, sprawisz że wszystkie elementy w kadrze będą ostre. W zależności od tego, jakie video nagrywasz, musisz wybrać ustawienie przysłony, by uzyskać plastykę obrazu, na której w danym momencie najbardziej ci zależy. Po ustawieniu przysłony zajmij się wybraniem czasu otwarcia migawki, który zawsze powinien wynosić dwukrotność wybranego klatkażu. Jeśli więc filmujesz w 50 klatkach na sekundę, ustaw czas otwarcia migawki na 1/100 sekundy. Wtedy uzyskasz idealne rozmycie ruchu, które będzie najbardziej zbliżone do tego, co widzi na co dzień ludzkie oko. Wreszcie ostatni punkt to wartość ISO, która oznacza czułość matrycy na światło. Zwiększ ISO do takiego poziomu, aby wskaźnik ekspozycji w aparacie wskazywał równe zero – wtedy będziesz mieć pewność, że obraz jest poprawnie naświetlony i w nagrywanym filmie nie utracisz informacji ani o ciemnych, ani o jasnych punktach.

Jak filmować stabilne ujęcia?

Bez względu na to, jakiego rodzaju filmy chcesz tworzyć, musisz do perfekcji opanować sztukę filmowania stabilnych ujęć. Video, które się trzęsie, nie nadaje się do oglądania. Twoi widzowie oczekują, że zaserwujesz im płynny, gładki obraz. Do tego celu musisz użyć jednego z systemów do stabilizacji obrazu, do których należą:

  • gimbal,
  • statyw,
  • slider,
  • flycam.

Największe możliwości daje zastosowanie gimbala, który wykorzystuje trzyosiową stabilizacją obrazu wspomaganą elektroniką zasilającą silniki, które utrzymują aparat w poziomie niezależnie od ruchów operatora. Statyw to najtańsza opcja, która zapewnia stabilne ujęcia, ale tylko w momencie, gdy operator stoi w miejscu – przemieszczanie się ze statywem i nagranie stabilnego ujęcia nie jest możliwe. Ciekawym rozwiązaniem do stabilizacji obrazu w filmie jest też slider. Odwiedź blog o filmowaniu, by poznać pozostałe metody stabilizacji obrazu.

Warto tutaj wspomnieć, że systemy do stabilizacji obrazu sprawdzają się najlepiej, gdy dodatkowo dysponujemy obiektywami z wbudowaną stabilizacją obrazu lub gdy korzystamy z bezlusterkowca, który ma stabilizację matrycy.

kurs montażu video

Montaż video – w jakim programie?

Jeśli marzysz o karierze filmowca, to oprócz obsługi aparatu musisz też nauczyć się sztuki montażu video. Same ujęcia nie są nic warte, dopóki nie jesteś w stanie ułożyć ich w spójną historię, połączoną z muzyką i efektami specjalnymi. Dopiero wtedy twój film staje się wartościowy dla odbiorcy i przyciąga jego uwagę.

Stojąc przed wyborem najlepszego programu do montażu video, musisz zrozumieć, że profesjonalne tworzenie filmów wiążę się z koniecznością krozystania z płatnego oprogramowania. Darmowe programy do montażu video mogą wystarczyć do złożenia krótkiego filmu z wakacji czy prezentacji na studia, jednak jeśli zamierzasz produkować teledyski muzyczne lub spoty reklamowe dla firm, to konieczny będzie znacznie bardziej zaawansowany program, który pozwala na stosowanie skomplikowanych przejść między ujęciami, korekcję kolorów, mastering muzyki, stosowanie LUT’ów, tworzenie animacji i wiele innych funkcji. Przygotuj się też na to, że nauka obsługi takiego programu zajmie dużo czasu. Warto w tym celu zapisać się na dobry kurs montażu video prowadzony przez doświadczonego filmowca. W sieci można znaleźć wiele szkoleń, zarówno takich które zapewniają certyfikat ukończenia kursu, jak i nie. Przy wyborze kursu montażu najlepiej zwrócić uwagę na opinie uczestników, którzy skorzystali z danego produktu.