Moda jest dla każdego, ale niestety rządzi się własnymi prawami. Nie każdy wzór, fason czy kolor będzie pasował do każdego typu figury. Aby świadomie bawić się modą, warto poznać swoje proporcje i to pod ich kątem dobierać strój. Dzięki prostym zasadom, bez problemu zostaną ukryte mankamenty figury i jednocześnie podkreślone jej walory.

Jak poznać kształt sylwetki?

Poznanie i ocena własnej sylwetki to pierwszy krok do skompletowania idealnej garderoby. Jeszcze kilka lat temu kobiety o kobiecych kształtach – okrągłych biodrach i dużych biustach, były skazane na noszenie bezkształtnych ubrań, które tylko dodawały im kilogramów. Teraz dzięki większej świadomości kobiet i akceptacji swojej sylwetki, mogą wyglądać i czuć się świetnie w swoim ciele.

Bluzki damskie i koszule to część garderoby, którą najtrudniej dopasować do sylwetki. Choć w sklepach dostępna jest ich cała gama kolorów, fasonów i wzorów, to nie oznacza, że dopasowanie ich będzie łatwym zadaniem. W związku z tym warto poznać mocne i słabe strony swojej sylwetki i sprytnie kamuflować wszystkie niedoskonałości.

Rodzaj sylwetki a dobór stroju

Wielu stylistów uważa, że kobiety o figurze klepsydry, mają najwięcej możliwości, ponieważ niemal każdy fason bluzki, czy też sukienki będzie pasował idealnie. Kobiety o nieco bardziej pokaźnym biuście, powinny chętnie sięgać po bluzki z dekoltem w kształcie litery V, co idealnie podkreśla dekolt i kości obojczykowe. Warto również wspomnieć, że klepsydry są obdarzone wąską talią, co pozwala na noszenie dopasowanych koszul, bluzek i sukienek.

Figura w kształcie gruszki wymaga zrównoważenia wąskich ramion z nieco szerszymi biodrami. Dodając objętości w okolicach ramion, łatwo można odwrócić uwagę od szerokich bioder i przywrócić proporcji figurze. Świetnie sprawdzą się bluzki z falbankami, bufiastymi rękawami i wszelkimi zdobieniami w okolicach biustu. Kobiety mające ten typ figury, mają zwykle drobny biust, zatem bez obaw mogą również nosić bluzki o zabudowanym dekolcie lub golfy.

W przypadku kobiet obdarzonych figurą w kształcie gruszki należy podkreślać nogi, które zwykle są szczupłe i zgrabne, dzięki temu to one będą przyciągać uwagę. W tej sylwetce kobiety często muszą maskować obfity brzuch, więc idealnie sprawdzą się bluzki z podwyższoną talią i rozszerzające się do dołu. Przedłużone bluzki – tuniki w połączeniu z dopasowanymi spodniami z wysokim stanem to idealna propozycja dla tego rodzaju figury. Sylwetka zostaje optycznie wydłużona, a podniesiona talia znacząco wyszczupla sylwetkę.

Uniwersalne bluzki dla każdej sylwetki

Niezależnie od rodzaju sylwetki, każda kobieta powinna mieć w swojej szafie bluzki koszulowe lub klasyczne koszule. Jest to najbardziej uniwersalna część kobiecej garderoby, która będzie znakomicie wyglądać na każdej figurze. Poza tym można ją założyć na wiele sposobów, zaczynając od spotkań biznesowych w zestawieniu z eleganckimi spodniami, spódnicą, po połączenie z jeansami idealne na luźne spotkanie na mieście z przyjaciółmi lub zakupy.