Wchodząc w związek wiele kobiet zakłada, że zakończy się on radośnie, włożeniem pięknego elementu biżuterii na jej palec. Później nastąpią radosne przygotowania do ślubu i życie razem długo i szczęśliwie. I nie ma absolutnie nic złego w tego typu planach. Gdy jednak otrzyma się wymarzony pierścionek trzeba nauczyć się odpowiednio o niego dbać, aby zachował on blask i zachwycał nawet po wielu latach spędzonych razem. Pierścionki zaręczynowe są szczególnym objawem miłości, jaką darzy się drugą osobę, oraz obietnicą, że chce się z nią spędzić resztę życia. Warto zadbać odpowiednio o ten prezent, niezależnie od materiału z jakiego został on wykonany.

Zaręczynowe pierścionki przechodzące z pokolenia na pokolenie – czy kultywować tradycję?

W wielu rodzinach zwyczaj dawania pierścionka zaręczynowego jest stosunkowo młody. Jednak istnieją domy, gdzie już kilkadziesiąt lat temu dziadek, a nawet pradziadek prosił w ten sposób o rękę prababci. Często pierścionek tego typu nie jest zbyt wyszukany, ale zachwyca historią, jaka jest w nim zawarta. Dlatego też warto kultywować tradycję i przekazać ten element biżuterii kolejnemu pokoleniu. Zaręczynowe pierścionki są wykonywane z solidnych materiałów i jedynym problemem może być ich zmniejszenie lub zwiększenie do rozmiaru palca przyszłej narzeczonej. Ale z tym poradzi sobie praktycznie każdy jubiler.

Jak dbać o pierścionki zaręczynowe wykonane ze złota – różowego, żółtego i białego?

W ostatnich latach najpopularniejsze są trzy rodzaje złota, z których jubilerzy przygotowują pierścionki zaręczynowe: różowe, białe i tradycyjne żółte złoto. Wszystkie one powstają po dodaniu do złota odpowiednich domieszek innych metali. Złoto nie jest zbyt reaktywnym metalem, dlatego nie ma potrzeby używania do jego pielęgnacji specjalistycznych substancji, jednak od czasu do czasu warto je gruntownie wyczyścić. Najlepiej udać się do punktu, który zrobi to profesjonalnie – mimo swojej twardości złoto może się zarysować i przestać błyszczeć.

Czy platyna lub srebro również mogą być materiałem na pierścionek zaręczynowy?

W ostatnich latach coraz częściej zaręczynowe pierścionki powstają też z innych metali: prym wiodą platyna i srebro, chociaż to drugie jest zdecydowanie rzadziej wykorzystywane. Platyna ma mniejsze skłonności do mikrouszkodzeń, dlatego swobodnie można zadbać o nią w domu. Jest też aktualnie bardzo modna. Srebro mimo wzrostu cen w ostatnich latach, jest często uważane za byt tanie. Jest jednak z drugiej strony łatwiejsze w kształtowaniu w fantazyjne wzory – łatwiej przygotować z niego indywidualny projekt pierścionka zaręczynowego. Do jego czyszczenia wystarczy kilka przedmiotów z kuchennej szafki, nie trzeba robić tego u profesjonalisty.

Czy kamienie szlachetne którymi ozdobiona będzie biżuteria powinny być szczególnie pielęgnowane?

Pierścionki zaręczynowe bywają zdobione różnymi kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Oczywiście najpopularniejsze są diamenty – są one najtwardsze, dlatego nie ma obawy, że się zarysują. Zarówno diamenty, jak i inne kamienie warto jednak od czasu do czasu polerować miękką szmatką.