Styl industrialny na dobre wszedł do kanonów aranżacji wnętrz. Wciąż jeszcze nie każdy jest do niego przekonany z uwagi na jego specyfikę, jednak liczba zwolenników z roku na rok się powiększa. Czym się charakteryzuje industrialne mieszkanie – wiedząc to, możesz znacznie łatwiej zaplanować zmianę wystroju, by osiągnąć zamierzony efekt wpisujący się w ten stosunkowo nowy trend w Polsce.

Jakie materiały kojarzą się z industrialnym wnętrzem?

Aranżacja w stylu industrialnym opiera się na kilku podstawowych materiałach – jest to beton, drewno, metal oraz szkło. Dzięki nim wnętrze powinno uzyskać swoisty klimat, który kojarzy się z loftowym wnętrzem. Materiały te łączy się ze sobą w taki sposób, by uzyskać surowy wygląd mieszkania. Zatem szkło, metal i drewno są bardziej dopełnieniem przestrzeni tonącej w betonowych ścianach, blatach, czy parapetach.

Metal znajduje zastosowanie w industrialnym wnętrzu, jako swego rodzaju oprawa dla różnych przedmiotów użytkowych. Najczęściej wykonuje się z niego lampy, specjalne kraty do okien (szpalery), schody, a także różnego rodzaju okucia w przedmiotach, które są na przykład wykonane z drewna.

Szkło to surowiec, który widzi się w oprawie stolarki okiennej, a także może posłużyć za element wystroju, jako wazon na kwiaty, czy blat betonowej lub metalowej konstrukcji stolika. Najlepiej sprawdza się szkło wyglądające na stare i nieco podniszczone, idealne do stylu vintage, w jaki wpisuje się industrialny charakter wnętrza.

Z kolei drewno widuje się najczęściej na suficie w postaci belek, które stanowią swoistą ozdobę loftowego mieszkania. Można z tego materiału wykonać także krzesła, stoły, czy przybory kuchenne, jednak najlepiej by było to drewno, które nosi ślady użytkowania. W przeciwnym razie nie uda się stworzyć prawdziwej industrialnej aranżacji, a jedynie wnętrze, które jest stylizowane na takie.

Styl loftowy, czyli jaki?

By wyobrazić sobie styl loftowy, najlepiej przenieść się w wyobraźni do pierwszej lepszej fabryki, najlepiej tej, która powstała na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Co się rzuca w oczy – przede wszystkim ceglany wystrój wnętrza i duża, otwarta przestrzeń, a także mnóstwo okien, w których znajdują się szpalery.

Te rozwiązania w ogóle się nie zdezaktualizowały na przestrzeni lat, jednak nie można też powiedzieć, że styl industrialny nie uległ przeobrażeniom. Obecnie cegła na ścianie wcale nie musi być czerwona – równie ciekawie wygląda, gdy przemaluje się ją na biało. Jednak przestrzeń w dalszym ciągu powinna być możliwie jak najbardziej przestronna. W przeciwnym razie loftowe wnętrze może przytłaczać swoją surowością i nijakością, z uwagi na brak ozdobników.

Mając na myśli styl industrialny, warto jeszcze zwrócić uwagę na jego kolorystkę. W takich wnętrzach są trzy dominujące kolory: biel, szarość i czerń. Dzięki nim można stworzyć zarazem surowy wystrój, jak i ten, w którym znajduje się poczucie harmonii, spokoju i ładu.

Reasumując, styl industrialny można zaadaptować w swoim mieszkaniu. Warto jednak pamiętać o tym, by tworzyć takie wnętrze, w którym można czuć się dobrze. Jeśli potrzebne są dodatki, które nie pasują do loftów, ich obecność przełamie aranżację, ale wciąż będzie ona ściśle związana z industrialnym wystrojem.