Wiele osób, które są świadkami na weselu zastanawia się, ile dać pieniędzy w prezencie. Nic dziwnego. Rosnące koszty organizacji przyjęcia mobilizują gości do wręczania w kopercie coraz wyższych kwot. Świadek to z reguły osoba bliska parze młodej, która czuje się w obowiązku, aby dać w kopercie wyższą kwotę niż inni goście. Ile daje świadek na wesele? 2022 rok można nazwać rokiem podwyżek. Co wpływa na kwoty wręczane w kopertach. 

Organizacja przyjęcia weselnego to spory wydatek. Rosnące ceny artykułów spożywczych czy prądu i gazu zmusiły właścicieli sali weselnych do podnoszenia cen. Młodzi, którzy czekali na ten dzień całe życie, często nie lubią oszczędzać. Koszt wesela na 100 osób wynosi nawet 100 tysięcy złotych, biorąc pod uwagę nie tylko menu, ale także dodatkowe atrakcje.

Koszt wesela na 100 osób

Ile daje świadek na wesele? Wiele osób zwraca uwagę na to, ile młodzi dali “od talerzyka”. Sprawdza także, czy zapewnili dodatkowe atrakcje takie, jak pokaz sztucznych ogni czy bańki mydlane. A ile kosztuje fotograf na wesele? Ceny wahają się od 3 do nawet 5 tysięcy złotych za noc. Niektóre pary decydują się na wynajęcie dwóch fotografów, co podwaja koszty. Jaki jest koszt wesela na 100 osób? 

Koszt sali weselnej uzależniony jest od kilku czynników. Z reguły właściciele nie pobierają opłat od młodych, jeśli ci zamówią catering z sali. Cena za 1 gościa weselnego waha się od 250 do 500 złotych. Skąd tak duży przedział? Wiele zależy od lokalizacji sali, a także wybranego menu. Dodatkowo płatne są extra potrawy, jak owoce morza czy czekoladowa fontanna albo sushi. Koszt wesela na 100 osób może wynieść ok. 50 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty związane z: 

  • opłaceniem kościoła; 
  • dekoracjami kościoła;
  • wynajęciem samochodu;
  • wynajęciem dodatkowym atrakcji; 
  • opłatą za wodzireja i animatora;
  • zakupem alkoholu i napojów;
  • zakupem ciasta; 
  • wynajęciem fotografa i kamerzysty. 

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, koszt wesela na 100 osób może oscylować w granicach 100 tysięcy złotych. 

Ile powinien dać świadek w kopercie? 

Średnia kwota, jaką wręczają goście to od 200 złotych do 500 złotych od osoby. Wszystko zależy od stopnia zażyłości z parą młodą. Świadek i świadkowa z reguły wręczają od 1000 złotych w górę, a także są odpowiedzialni za organizację wieczoru panieńskiego. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zadaniem świadków jest także czuwanie nad przebiegiem całego wesela. 

Warto przemyśleć, jaka kwota na prezent będzie dla nas odpowiednia. Tak, by nie nadwyrężyć własnego portfela i domowego budżetu. 

Sprawdź także: https://www.koronakarkonoszy.pl/blog/koszt-wesela-na-100-osob/