Wesele i ślub to szczególne okazje, podczas których zarówno goście, jak i gościnie są zobowiązani do przestrzegania pewnego dress code’u. Przyjęło się, że kobiety nie powinny zakładać jasnych sukienek, które są zarezerwowane dla panny młodej. Jak wygląda analogiczna sytuacja w przypadku mężczyzn: czy gość weselny może pozwolić sobie na założenie jasnego garnituru?

Jasny czy ciemny garnitur?

Kwestia wyboru wariantu kolorystycznego garnituru na wesele jest dość prosta. Przyjmuje się, że jasne (np. białe) eleganckie stroje można założyć wtedy, gdy impreza rozpoczyna się w ciągu dnia, natomiast ciemny garnitur na wesele jest odpowiednim wyborem wówczas, gdy celebracja zaślubin ma zacząć się po zmroku lub w czasie zbliżonym do zachodu słońca.

W przypadku panów nie obowiązuje taka sama zasada jak w odniesieniu do kobiet – jasny garnitur nie jest zarezerwowany dla pana młodego. Większość mężczyzn stających na ślubnym kobiercu decyduje się na klasyczne, ciemne barwy, a co za tym idzie – jeżeli wesele zacznie się w godzinach wczesnopopołudniowych, jasny garnitur jest odpowiednim wyborem.

Kolor garnituru na wesele – jak go wybrać?

O ile jasny garnitur na wesele sprawdzi się gdy impreza zaczyna się wcześnie, to w większości przypadków zaślubiny i następująca po nich celebracja mają miejsce późniejszym popołudniem. Co za tym idzie, lepszym wyborem będzie ciemny garnitur, choć nie oznacza to, że gość weselny musi decydować się na czerń czy grafit.

Dobrym wyborem będzie m.in. jasny odcień koloru granatowego czy szarość: obydwa te kolory pozwolą uniknąć klasycznej czerni, będą stosunkowo jasne, ale nie zbyt jasne wieczorową porą. Oczywiście, czerń i grafit również stanowią odpowiednie rozwiązanie na wesele, zwłaszcza dla osób, które preferują klasyczną elegancję.

Klasyczny czy z wzorem?

Kolorystyka garnituru na wesele to nie jedyna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Ogromne znaczenie ma również to, czy gość weselny zdecyduje się na model gładki, czy z wzorem. Podczas gdy jeszcze dekadę czy dwie temu królowały garnitury pozbawione intensywnych wzorów, obecnie coraz częściej można zauważyć mężczyzn noszących te eleganckie stroje w nieco bardziej przykuwającym uwagę wydaniu. Drobna lub duża krata na garniturze stanowi idealne rozwiązanie dla panów, którzy lubią wyróżniać się z tłumu i mają ochotę na odrobinę ekstrawagancji. Aby dodać całemu strojowi pikanterii, można zdecydować się także na połączenie dwóch, skoordynowanych ze sobą kolorów lub wzorów. Przykładowo, jasnoszare spodnie garniturowe można zestawić z niebieską marynarką, pokrytą kratą w kolorze odpowiadającym dolnej części stroju. Choć tego rodzaju stylizacje wymagają z pewnością sporej dozy cierpliwości, by odpowiednio je przygotować, efekt końcowy jaki zapewniają jego wart wysiłku!

Wybór odpowiedniego garnituru na wesele nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Podążając za kilkoma prostymi zasadami można w łatwy sposób stworzyć interesującą stylizację, która będzie odpowiadać gustowi gościa weselnego!