Przygotowanie własnego ślubu jest bardzo ekscytujące, wymaga od nas jednak wielu trudnych decyzji. To na przyjęciu weselnym stawiacie pierwsze wspólne kroki jako mąż i żona, dlatego ważne jest, żeby klimat przyjęcia oddawał w pełni wasze przekonania. Jeżeli nie jest wam obojętne środowisko, warto postawić na eko prezenty dla gości weselnych. Co mamy do wyboru?

Czym się kierować wybierając ekologiczne upominki?

Wybierając ekologiczne prezenty warto kierować się tymi samymi zasadami co w życiu. Eko upominek to taki, który będzie praktyczny (będzie mógł pełnić jeszcze jakąś funkcję oprócz bycia pamiątką), będzie wyprodukowany z ekologicznych materiałów (plastik odpada!) i najlepiej przez producenta z Polski (w sposób etyczny). Oprócz tego najlepiej żeby pasował do motywu przewodniego wesela.

Ekologiczna winietka

Na każdym eleganckim przyjęciu niezbędne są winietki, które wskażą, gdzie dana osoba ma usiąść, pokażą gościom, że są wyczekiwani oraz pomogą uniknąć bałaganu związanego z brakiem dwóch miejsc obok siebie dla pary. Wasze winietki nie będą nudne, jeśli połączycie je z prezentem dla gości. Pozwoli wam to scalić budżet na obie rzeczy i nie generować zbędnych śmieci, jakimi są jednorazowe karteczki z imionami. Ciekawym pomysłem jest bawełniana miękka kosmetyczka – możecie nadrukować na niej motyw wesela i imię gościa, a do środka włożyć mieszankę nasion kwiatowych lub pachnące, ręcznie robione mydełko. Taki prezent zostanie na dłużej i będzie mógł być wielokrotnie wykorzystany. Innym pomysłem na ekologiczną winietkę-prezent są malutkie sukulenty. Do doniczki możecie wetknąć karteczkę z imieniem i ustawić ją obok talerzyka. Sukulenty jednak nie pasują do każdego wystroju wesela. Najlepiej sprawdzą się na rustykalnym przyjęciu.

Coś dobrego dla każdego

Bardziej typowym pomysłem jest podarowanie każdemu gościowi czegoś smacznego do zjedzenia po weselu. Może to być miód z polskiej pasieki w malutkim słoiczku, herbata w przezroczystym flakoniku czy miniaturki alkoholi. Taki upominek nie zostanie z gośćmi na dłużej, a małe szkło (które jest ekologicznym sposobem pakowania), chociaż najczęściej nie będzie nadawać się do ponownego użytku – jednak po umieszczeniu w odpowiednim pojemniku na odpady, będzie mogło być przetworzone.

Tradycja i nowoczesność

Tradycyjnym prezentem weselnym jest podarowanie odjeżdżającym gościom butelki alkoholu z wesela: wódki lub wina. Możecie to wykorzystać i trochę przekształcić pakując je do bawełnianej torby na butelki. To ekologiczne rozwiązanie pozwoli wam na spersonalizowanie podarunku i uczynienie z niego pamiątki z wesela na dłużej. Bawełniana torba przyda się przy zwykłych zakupach lub w czasie pieszych wycieczek i spacerów (na butelkę wody).

Ślub w czasie pandemii

Zdecydowaliście się wziąć ślub w niezwykłych okolicznościach. Miejmy nadzieję, że dzięki szczepieniom sytuacja niedługo się ustatkuje i wszystkie obostrzenia zostaną zniesione. Na razie stałym elementem naszego stroju są maseczki ochronne. Możecie to wykorzystać i podarować swoim gościom personalizowane maseczki z motywem wesela. Jesteśmy pewni, że z chęcią będą je nosić również po weselu.

Ekologiczne upominki dla gości weselnych – podsumowanie

Opcji jest dużo, a jedna wydaje się lepsza od drugiej. To wspaniałe, że w swoim Wielkim Dniu chcecie myśleć o dobru środowiska. Podsumowując, pamiętajcie o podstawowych zasadach: przydatność, naturalne materiały, polski producent. Wasi goście na pewno docenią te starania!