Dobre buty dla dziecka to podstawa. Chociaż kupno markowej pary może być sporym wydatkiem, warto potraktować ją jako inwestycję w komfort i zdrowie swojej pociechy. Dlaczego odpowiednio dobrane buty dla chłopca mają tak duże znaczenie? Jak wybrać najlepszą parę? Sprawdź!

Jak zbudowane są stopy dziecka?

Stopy dziecka różnią się od stóp dorosłej osoby nie tylko pod względem swojej wielkości. Aż do około 6-7. roku życia intensywnie się rozwijają, dlatego wymagają specjalnego wsparcia.

Małe stópki nie mają w pełni rozwiniętych kości, mięśni i więzadeł, więc są w wyższym stopniu narażone na powstawanie deformacji. Eksperci zalecają, aby w pierwszych latach życia dziecko jak najczęściej chodziło boso, najlepiej po miękkich powierzchniach jak trawa, piasek. Również bardzo istotne jest dobranie odpowiednich butów.

Dlaczego dziecko powinno nosić dobre buty?

Dopasowane buty chłopięce zapewniają optymalne oparcie podczas każdego kroku stawianego przez malucha.

Główne korzyści noszenia właściwie dobranych butów:

– Komfort – dziecko może swobodnie chodzić, biegać i bawić się bez ryzyka bólu stópek, podrażnień i otarć skóry.

– Zdrowie – dzięki starannie dopasowanym butom można zmniejszyć ryzyko powstania wad stóp i wad postawy, a jak wiadomo: lepiej zapobiegać niż leczyć.

– Bezpieczeństwo – obuwie zapewnia większą stabilność, zapobiega poślizgnięciom, gdy dziecko będzie poruszało się po różnych nawierzchniach.

Zatem rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, że niewłaściwie dopasowane buty dla chłopca mogą spowodować, poza niewygodą, poważne konsekwencje, które często uwidaczniają się po latach, jak ma to miejsce w przypadku płaskostopia i innych wad stóp i postawy.

Jak wybrać dobre buty dla chłopca?

Przede wszystkim nie powinno się zakładać dziecku butów używanych, na przykład po starszym rodzeństwie. To prosty sposób, by spowodować deformację stóp, a tym samym „dziedziczenie” ich wad. Warto więc kupować nowe buty chłopięce, które pozwalają na uniknięcie tego ryzyka.

W sklepach wybór butów dla dzieci jest spory. Jak spośród nich wybrać najlepsze buty chłopięce jak półbuty, sandały lub kapcie?

Dobór odpowiedniego obuwia dziecięcego:

– Rozmiar – buty powinny być idealnie dopasowane pod kątem rozmiaru, czyli nie mogą być ani za małe, ani za duże.

– Materiały – najlepiej kupować obuwie dziecięce z materiałów naturalnych, na przykład skóry naturalnej, tkanin.

– Podeszwa – powinna być elastyczna, ponieważ wtedy wspiera naturalną pracę stópek. Również ważne jest antypoślizgowe wykończenie.

– Zapiętek – usztywniony, by dobrze trzymać stopę w miejscu.

– Czubek – odpowiednio szeroki, aby nie powodować nacisku na palce.

– Cholewka – dla dzieci uczących się chodzić warto dobierać buty sięgające poniżej kostki, ponieważ nie powodują one zaburzenia pracy stawu skokowego.

Zatem prawidłowo dobrane buty chłopięce mają bardzo duży wpływ na rozwój małych stópek. Tylko wtedy, gdy będą rzeczywiście do nich dopasowane i będą dawały właściwe oparcie, zapewnią komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.