Jeżeli poszukujesz wyjątkowych mebli do swojego mieszkania lub domu, koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę niezwykle stylowe meble art deco! Wyróżniają się one klasycznym wyglądem, gustownym szykiem i każdemu pomieszczeniu nadają niezwykle eleganckiego wyglądu. Sprawdź, jak łączyć dodatki do tych mebli i jak stworzyć udaną aranżację w tym stylu!

Styl art deco we wnętrzu

Meble w stylu art deco charakteryzują się przede wszystkim geometrycznymi liniami. Sprzęty wyposażenia domu wykonane są na planie okręgu, kwadratu lub prostokąta. Fotele mają półokrągłe oparcia. Tym, co sprawia że są one luksusowym wyposażeniem wnętrz to miękkie materiały o głębokim nasyceniu barwy. Zaś surowcem, z którego powstają meble art deco są głównie politury i forniry drewniane. Art deco nie stroni również od marmurów – jest bogaty w złocenia i marmurowe akcenty, nie tylko w kuchni. Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie według tych zasad, powinieneś postawić na pasujące dodatki, takie jak właśnie złoto i marmur. Trzymaj się także geometrycznych wzorów: zaakcentuj je przy pomocy dekoracyjnych poduszek lub granatowych tapet w złote, drobne wzory. Lampy i oświetlenie również spełniają ważną rolę. Świetnie prezentują się tutaj klasyczne lampki biurkowe a także lampy stołowe o kulistej. Wyrafinowane wzornictwo, sprawia, że styl art deco nie ma sobie równych, jeśli chodzi o reprezentacyjne pomieszczenia!

Art deco w architekturze – funkcjonalność i piękno w Twoim domu

Funkcjonalność, która łączy w sobie także piękno, to cechy charakterystyczne tego stylu, widoczne szczególnie w architekturze. Budynki powstałe w latach 20 tych zachwycają niezwykłą geometrię i wyjątkową estetyką. Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie, to styl art deco da Ci nie tylko gustowne, piękne wnętrza, ale również spełni potrzebę funkcjonalności. Meble art deco są wygodne i praktyczne! Aby podkreślić wyjątkowość takich aranżacji, postaw na pasujące dodatki. Ceramiczne figurki są tym, co tworzy spójną stylizację. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z bibelotami, ponieważ nadmiar psuje cały charakter reprezentacyjnych, ekskluzywnych wnętrz. Wybierz natomiast kilka gustownych figurek, wazonów, a ściany możesz ozdobić dwoma lub trzema grafikami w czarno-białych barwach. Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrza art deco, to oprócz złota świetnie pasują tu wszelkie odcienie butelkowej zieleni a także kolor bordowy i soczyście niebieski oraz mocna czerwień. We wnętrzu art deco powinien znaleźć się też gładki dywan w nieodzowne geometryczne wzory.
Gdzie szukać inspiracji?
Nowoczesne meble stylizowane na art deco cieszą się ogromnym powodzeniem. Kupisz je w salonach meblowych lub sklepach internetowych. Oryginalne meble z epoki po gruntownej renowacji są bardzo kosztowne, ale równocześnie podnoszą walory estetyczne każdego wnętrza. Jeśli masz do dyspozycji przeciętny portfel, zakup współczesnych mebli, ale stylizowanych na lata dwudzieste nabędziesz bez większych wydatków. Zarówno art deco w architekturze, jak i we wnętrzu to styl, który zaliczamy do ponadczasowych. Nie wychodzi on z mody, ale wciąż niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia miłośników piękna i funkcjonalności. Szukając najlepszych inspiracji, możesz korzystać z archiwalnych zdjęć i spróbować odtworzyć we własnym domu ten wysublimowany, elegancki klimat.