Ślub jest niezwykłym, a zarazem najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. I choć zazwyczaj przyszła para młoda chce tę doniosłą uroczystość zorganizować samodzielnie to czasem niezbędna jest pomoc rodzin przyszłych małżonków, bowiem przygotowanie uroczystości weselnej to nie lada wyzwanie. Niezwykle istotne jest, aby już na wstępie zaplanować odpowiedni budżet weselny.

Zaręczyny to doniosła chwila w życiu każdej kobiety i zazwyczaj czeka ona z utęsknieniem na ten piękny moment przez wiele lat. Jeśli powie ona „tak” wówczas to zostaje podjęty następny krok i narzeczeni zaczynają coraz częściej myśleć o organizacji wesela. Jest to nie lada wyzwanie dla przyszłej pary młodej i już na wstępie często zastanawia się ona od czego rozpocząć organizację przyjęcia weselnego. W głowie przyszłych małżonków pojawia się wówczas mnóstwo pytań. Zastanawiają się oni ile zaprosić gości, jaka ma być sala weselna oraz jaki wybrać kościół. Zatem od czego warto rozpocząć przygotowania przedślubne? Na sam początek należy przygotować budżet weselny. Odpowiednie zestawienie funduszy oraz szacunkowych kosztów, które poniosą narzeczeni na organizację wesela pozwalają dokładnie sprecyzować na co mogą sobie pozwolić. Na koszty wesela w dużej mierze wpływa ilość gości.

Dlaczego budżet weselny jest bardzo istotny?

Ślub i wesele to zazwyczaj najpiękniejszy moment w życiu każdego z nas. Przyszli małżonkowie na przygotowanie perfekcyjnej ceremonii ślubnej poświęcają zazwyczaj mnóstwo czasu, aby była ona wyniosła oraz idealna. Elegancka suknia ślubna, pięknie udekorowana sala weselna, smaczne menu,
tort weselny ekskluzywny samochód na wesele, fotograf i zespół, to tylko niektóre z elementów tej zaszczytnej ceremonii. Do tego dochodzi mnóstwo innych mniejszych wydatków wśród których można wymienić zaproszenia ślubne, bukiet ślubny eleganckie dekoracje, prezenty dla gości weselnych, rodziców i wiele innych. Lista jest naprawdę niebywale długa i czasem w natłoku weselnych wydatków łatwo zagubić. Często przyszli nowożeńcy decydują się na rzeczy oraz usługi nie zastanawiając się nad kosztami, w efekcie czego przekraczają swoje możliwości finansowe. A jeśli tak się stanie to wówczas przygotowaniom towarzyszy niepotrzebny stres. Aby go uniknąć warto przygotować budżet ślubny i trzymać się kosztów w nim zaplanowanych.

Jak zaplanować dobry budżet weselny?

Każdy profesjonalny budżet ślubny powinien posiadać świadomie zaplanowanie wydatki na ślub i wesele. Dokładne zestawienie wydatków jest dla narzeczonych skutecznym prysznicem jeśli będą chcieli zbyt mocno zaszaleć. Tworząc budżet weselny zarówno przyszła panna młoda jak i przyszły pan młody powinni określić swoje możliwości finansowe. Muszą oni jasno określić jakie fundusze chcą przeznaczyć na całe przedsięwzięcie oraz uwzględnić wszystkie elementy ceremonii ślubu oraz przyjęcia weselnego. Dobry budżet powinien zawierać począwszy od drobnych kwot na wydanie dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa, wydatków na stroje, aż po koszty związane z wynajęciem sali weselnej, hotelu dla gości czy opłat za zespoły weselne. Niezwykle ważne jest to, aby podczas przygotowywania budżetu zakładać realne stawki. Ponadto musi on być rzetelny i zawierać nawet najmniejsze wydatki jakie będą wiązały się z uroczystością weselną. Przygotowany w taki sposób budżet potrafi dokładnie odzwierciedlić nam wydatki jakie musimy ponieść na przygotowanie ceremonii weselnej.

Jakie wydatki powinien uwzględniać budżet ślubny?

Organizując przyjecie weselne po raz pierwszy najczęściej nie znamy cen poszczególnych usług dlatego też musimy poradzić sobie w inny sposób. W tym celu przed stworzeniem właściwego budżetu weselnego warto zorientować się w kosztach i wybrać takie usługi na które nas stać. Warto wiedzieć, że ich cenniki są naprawdę zróżnicowane. Już kilka miesięcy przed ślubem nowożeńcy muszą zapłacić za nauki małżeńskie, uiścić opłatę za ewentualny ślub w USC czy ponieść koszty kursu nauki tańca. Następnie muszą oni uiścić opłaty kościelne za zapowiedzi, ślub, dekorację kościoła, oprawę muzyczną w kościele, ewentualnie za atrakcje ślubne po wyjściu z kościoła takie jak: wypuszczanie gołębi przez Parę Młodą, balony z helem i inne. Przyszła Panna Młoda musi też zmierzyć się z kosztem zakupu nie tylko pięknej sukni ślubnej lecz także dodatków takich jak: welon, rękawiczki, biżuteria, buty, bielizna, torebka, dodatkowa sukienka w przypadku poprawin, makijaż, fryzura oraz odpowiedni manikiur. Z kolei Pan Młody musi zakupić nie tylko elegancki garnitur, frak czy smoking lecz także dodatki takie jak: spinki, krawat, mucha, koszula, buty oraz dodatkowy strój w przypadku poprawin. Natomiast sam ślub i wesele obejmuje koszty na zakup: zaproszeń ślubnych, obrączek ślubnych, poduszek na obrączki, bukietu ślubnego plus butonierka, auto do ślubu i jego dekoracja, alkohol weselny, ciasto weselne oraz wynajęcie sali weselnej. Ponadto trzeba zapłacić za orkiestrę weselną, usługi barmańskie, fotografa, kamerzystę, dekorację sali weselnej, tort weselny, chleb na powitanie, zawieszki na alkohol, winietki, prezenty dla rodziców oraz świadków. Jeśli przyjęcie ma być bardzo bogate i ekskluzywne to przyszłych małżonków czeka jeszcze pokrycie kosztów w ostatnim czasie bardzo modnego stołu wiejskiego, księgi gości oraz innych atrakcji weselnych na czasie takich jak: pokaz fajerwerków czy wybuchowy balon. A po całej udanej imprezie nowożeńców czeka podróż poślubna, która w zależności od wyboru miejsca również może stanowić znaczny wydatek. Niemniej wydatek ten nie koniecznie musi być uwzględniony w budżecie małżonków, gdyż większość małżonków koszt wspólnego podróżowania po ślubie pokrywa z pieniędzy otrzymanych w ramach prezentów ślubnych.
Budżet ślubny warto sporządzić na komputerze w programie Excel i w poszczególnych rubrykach notować wszystkie daty, zaliczki oraz ostateczne terminy wpłaty. Rozwiązanie takie z pewnością w dużym stopniu ułatwi przygotowania ceremonii ślubnej, dzięki czemu będzie ona niepowtarzalna oraz jedyna w swoim rodzaju.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z https://grzesiekkogut.pl